Jak znaleźć numer księgi wieczystej
Cztery działy księgi wieczystej zawierają kluczowe informacje dotyczące danej nieruchomości. Żeby uzyskać dane o jej staniem prawnym trzeba znać numer księgi wieczystej. Co natomiast jeśli się go nie posiada? Czy można odnaleźć go w jakiś sposób?
Uzyskanie numeru księgi wieczystej nie jest dużym problemem, bo w ogóle zawartość ksiąg jest jawna, czyli każdy zainteresowany może się z nią zapoznać. Numer ten posiada przede wszystkim właściciel, powinna znajdować się w notarialnym akcie własności działki lub domu. Jeżeli jednak dokument na przykład zagubił się trzeba ustalić numer księgi w inny sposób. Ponieważ w dzisiejszych czasach stawia się na ułatwienia i skracanie różnych procedur formalnych, to można skorzystać z pomocy Internetu. Wyszukiwarka centralnego rejestru ksiąg wieczystych może odnaleźć numer księgi jeśli podamy imię, nazwisko i adres właściciela nieruchomości. Pomocny będzie także numer działki. Natomiast warto zwrócić tu uwagę, że przeniesienie ksiąg wieczystych do systemu elektronicznego spowodowało zmianę w zasadach numerowania. Trzeba o tym pamiętać, jeśli powstaną jakieś problemy czy niejasności.
Jeśli będziemy dochodzić numeru księgi wieczystej w urzędzie gminy należy złożyć tam wniosek z prośbą o jego podanie. Oprócz własnych danych, takich jak imię, nazwisko, adres, numer telefonu, numer PESEL czy NIP, trzeba też podać imię i nazwisko właściciela nieruchomości. Najlepiej podać też adres zamieszkania czy numer działki. Jeśli chodzi o firmę potrzebny będzie REGON. Poza tym można też pójść do powiatowego działu udostępniania danych budynków i gruntów, gdzie znajduje się z pewnością najwięcej danych i istnieje bardzo duża szansa na odnalezienie poszukiwanego numeru księgi wieczystej. Kiedy już mamy ten numer możemy uzyskać odpis księgi wieczystej. Jest to przydatne na przykład kiedy ktoś dziedziczy albo postanowił kupić nieruchomość, ale najpierw chce sprawdzić czy na przykład dotychczasowy właściciel nie wziął kredytu pod jej zastaw. Ewentualne można też skorzystać z możliwości przeglądnięcia i sprawdzenia księgi wieczystej online czy też otrzymania skanu za pośrednictwem maila.