Wpis i wykreślenie hipoteki
Hipoteka jest rodzajem ograniczenia prawa do nieruchomości. Natomiast banki chętnie ją ustanawiają, tym samym przyznając potrzebne kredyty bez ponoszenia ryzyka. Jeśli nieruchomość zostanie obciążona hipoteką to powinno to zostać wpisane w czwartym dziale księgi wieczystej.
Żeby hipoteka została wpisana do księgi wieczystej trzeba wypełnić formularz KW WPIS i dołączyć do niego oświadczenie o ustanowieniu hipoteki i umowę kredytową. Koszt takiego wpisu to 200 zł. Oczywiście może się zdarzyć, że ustanowione są jednocześnie dwie hipoteki i koszt wtedy się podwaja. Opłatę można uiścić kupując odpowiednie znaczki w kasie sądu. Obecnie czeka się na wpis około miesiąc, chyba że wystąpią jakieś błędy lub braki w składanych dokumentach. Natomiast kiedy właściciel nieruchomości spłaci wszystko swoje zobowiązania finansowe występuje z wnioskiem o wykreślenie wpisu hipotecznego. Wówczas składa się również właściwie wypełniony formularz do księgi wieczystej KW WPIS wraz z oświadczeniem z banku dotyczącym spłaty kredytu. Koszty wykreślenia wpisu hipoteki to 100 zł.
Z pewnością istotne jest sprawdzenie księgi wieczystej przed kupieniem nieruchomości. Chodzi o to, że obciążenie hipoteką nie jest wcale przeszkodą do sprzedania nieruchomości. Jeśli osoba kupująca nie przejrzy czwartego działu księgi może się potem mocno zdziwić. Natomiast na szczęście wszystkie księgi wieczyste są jawne, a obecnie do większości z nich jest już dostęp przez Internet. Natomiast jeśli dane księga wieczysta nie została jeszcze wciągnięta do systemu elektronicznego, to można ją sprawdzić w sądzie rejonowym. Jest to ważne chociażby dlatego, że w razie jeśli dług nie będzie spłacany, to instytucja finansowa, która ustanowiła hipotekę ma do niej prawo w pierwszej kolejności. Właśnie dlatego banki często zgadzają się na taki sposób zabezpieczenia kredytu, bo nie jest ona dla nich zbyt ryzykowny. Natomiast warto tu jeszcze wspomnieć, że hipoteka może obciążać nie tylko własność nieruchomości, ale także udział w jej współwłasności, użytkowanie wieczyste czy prawo spółdzielcze do lokalu mieszkaniowego.