Koszt założenia księgi wieczystej ?>

Koszt założenia księgi wieczystej

Procedurę zakładania księgi wieczystej zaczyna się od złożenia odpowiedniego wniosku w sądzie rejonowym. Wzory formularzy do ksiąg wieczystych można bez problemu znaleźć w Internecie, chociażby na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Obecnie księgi wieczyste zakładane są w wersji elektronicznej. Dzięki temu bez żadnego problemu można je potem odszukać w wyszukiwarce ksiąg wieczystych online. Co natomiast powinien zawierać wniosek o założenie księgi wieczystej? Informację dotyczącą położenia nieruchomości, obszar, jej określenie oraz wskazanie sposobu korzystania z niej. Trzeba też oczywiście podać imiona, nazwiska i adresy wszystkich osób, które mają być wpisane do księgi wieczystej, jako uprawnieni do korzystania czy rozporządzania nieruchomością. Potrzebny jest również tytuł własności oraz podanie ewentualnych praw rzeczowych i ograniczeń obciążających nieruchomość. Jeżeli nic takiego nie występuje składa się oświadczenie na ten temat. Oczywiście wniosek mogą składać tylko osoby, które są do tego uprawnione, tym bardziej że tylko one dysponują dokumentami, jakie należy dołączyć do wniosku.

Do wniosku o założenie księgi wieczystej należy dołączyć: dokumenty potwierdzające nabycie własności danej nieruchomości oraz dokumenty na podstawie których możliwe jest oznaczenie nieruchomości (wypis z ewidencji gruntów, wyrys z mapy ewidencyjnej, wykaz zmian gruntowych). Założenie księgi wieczystej trwa około trzy miesiące, ale może się zdarzyć że poczekamy nieco dłużej na zawiadomienie o tym. Oczywiście można również otrzymać informację przez telefon, więc jeżeli komuś się spieszy może z tego skorzystać. Koszt założenia księgi wieczystej to 60 zł. Natomiast dokonanie do niej wpisu dotyczącego własności nieruchomości to kolejne 200 zł. W przypadku nieruchomości rolnej 150 zł. Kolejne wpisy w przyszłości również będą płatne. Na przykład wpis hipoteki to koszt 200 – 400 zł. Warto pamiętać, że jeśli własność lokalu, podobnie jak, założenie księgi wieczystej, ma być ustanowiona na podstawie aktu notarialnego, to złożenie wniosku do sądu należy do notariusza. Powinien on dopełnić wszelkich formalności związanych z założeniem i wpisami do księgi wieczystej. Oczywiście trzeba przekazać mu odpowiednią kwotę na dokonanie tych czynności i to jeszcze przed sporządzeniem przed niego aktu notarialnego.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 21609 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/koszt-zalozenia-ksiegi-wieczystej/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/923.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shu in /home/xsv/public_html/923.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435