Sprawdzanie i przeglądanie ksiąg wieczystych
Od pewnego czasy księgi wieczyste zakładane są w wersji elektronicznej. Dzięki temu każdy może mieć do nich dostęp online. Żeby skorzystać z Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych trzeba znać przede wszystkim numer księgi wieczystej, który wpisuje się do jednej ze specjalnych internetowych przeglądarek.
Korzystanie z Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych jest darmowe. Natomiast płaci się w przypadku, kiedy chce się zamówić odpis księgi. Oczywiście nie zawsze jest to konieczne. Czasami bywa tak, że ktoś chce po prostu przejrzeć księgę wieczystą, aby sprawdzić pewne informacje. Korzystając z internetowej przeglądarki może to zrobić szybko, za darmo, nie wychodząc nawet z domu. W ten właśnie sposób sprawdza się czy nieruchomość nie jest obciążona w jakiś sposób, albo można upewnić się czy osoba, która podaje się za właściciela faktycznie nim jest. Jedyny minus jest taki, że chociaż nowo zakładane księgi są od razu wpisywane do elektronicznej bazy ksiąg wieczystych, to jeśli chodzi o księgi już istniejące jeszcze nie wszystkie zostały do niej wprowadzone. Ma to nastąpić do końca 2013 roku.
Wgląd w akta ksiąg wieczysty mają tylko uprawnione osoby, natomiast same księgi wieczyste są całkowicie jawne. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że każdy może mieć do nich łatwy dostęp. Z pewnością zwiększa to też bezpieczeństwo różnego rodzaju transakcji polegających na kupnie nieruchomości i sprawia, że potencjalni kupcy są bardziej ufni w stosunku do sprzedających. Możliwość korzystania z internetowej Centralnej Bazy ułatwia też badanie ksiąg wieczystych, które tego wymagają ze względu na pewne niejasne sprawy. Natomiast sam dostęp do niej oraz numer księgi to za mało, trzeba jeszcze wiedzieć jak czytać księgę wieczystą. Najlepiej dowiedzieć się tego wcześniej. Każda księga wieczysta ma cztery działy. W zależności od tego, jakie informacje są nam potrzebne przeglądamy odpowiedni dział. Pierwszy dotyczy oznaczenia nieruchomości i wpisów praw własności. W drugim dziale znajdują się wpisy dotyczące własności oraz użytkowania wieczystego. W trzecim dziale podane są ograniczenia i obciążenia nieruchomości, a w czwartym wpisy dotyczące hipotek.